Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуството".
Призивът, озаглавен "Съпротива сега: свободна култура", е подписан от ръководителите на институции, базирани в повечето държави на ЕС, но също и в други европейски държави, които не са членове.
Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.
Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г.
„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“.
Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе
Васил Петров празнува 30 години в музиката, в зала 1 на НДК – на 21 януари 2025 г., когато е финалът на турнето му The Best of, съобщават от екипа на изпълнителя.
По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с 50-членния състав на Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов.
Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската певица Карен Соуза.
„Джентълменът в музиката ще представи един невероятен спектакъл в четири действия, съчетаващ най-доброто от него – джаз стандарти, българските му хитове, поп и рок музика, филмови теми в симфонично звучене и в нови аранжименти. Ще представи и хитовете на Синатра, и музика от неговите албуми. Програмата The Best
Музикантът Косьо Кучев ще бъде гост в „Музейко“ на 20 октомври.
Денят ще бъде посветен на най-малките, а темата този месец е „Празнични игри“, съобщават от екипа.
По думите на организаторите Косьо Кучев ще се разходи в музикален такт измежду изложбите, карайки посетителите да ги изживеят по един различен начин. Заедно под формата на игра ще развием своята музикалност, пеейки любимите си песни, отбелязват още от екипа на детския музей.
„В дейността „Забавна демонстрация: Гейзер“ ще изследваме какво представлява този природен феномен. Създавайки един вълнуващ експеримент, за който дълго ще разказваме, ще открием можем ли сами да си направим такъв.
Причудливи маски ще създадем, забърквайки солено тесто по рецепта, в дейността Маски от солено тесто. А после ще ги украсим с есенно вдъхновение, много фантазия и м
Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра.
"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.
Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември.
Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков
Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото, първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно та
Във Франция са го подписали ръководят на Фестивала в Авиньон, на оперните театри в Лион, Лил, Страсбург и Монпелие, както и театри.
"Наясно сме, че един от принципите на Европейския съюз е да не се намесва във вътрешните културни политики на своите държави членове", но "Ви молим да действате спешно в рамките на Европейския парламент" и "най-накрая да заемете ясна позиция", казват тези ръководители.
Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.
До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката.
Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята
Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.
Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.
Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.
Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.
Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му
Изложбата "Дух и природа", която е съвместен продукт на художничката Петра Шербанеску-Тънасе и отец Лука Севериан от Румъния, бе открита днес в Русенския исторически музей.
Експозицията включва близо 30 икони. Те са дело на отец Севериан.
"Всяка творба не може да бъде създадена без да си духовно предразположен и освен това чрез молитва - през молитвата ти създаваш произведения, рисуваш. Защото всяка една икона - независимо дали е на Исус Христос, или на други светци, е прозорец към света. Защото ние, които сме божии служители и сме в църквата, носим и на разположение предоставяме тези икони и този дух на обществото, на общността", каза Лука Севериан.
В експозицията около 20 картини представя и художничката Петра Шербанеску-Тънасе. Тя използва релефна техника в творбите си, както и златни листа, които помагат да се пресъздадат по-добре всички цветови нюанс
Американски медии публикуваха първоначалните токсикологични доклади, свързани със смъртта на певеца Лиъм Пейн, според които той е употребил множество наркотици в нощта преди да почине, предаде АФП.
Бившият изпълнител от „Уан дайрекшън“ почина миналата седмица, когато падна от балкона на хотел в столицата на Аржентина. Според Ей Би Си нюз (ABC News) и Ти Ем Зи (TMZ) частичната аутопсия е показала наличието на „розов кокаин“ в тялото на Пейн. Това е смес от наркотици, съдържаща по-специално метамфетамин, кетамин и MDMA или екстази. Открити са също крек и бензодиазепини. Според Ей Би Си нюз в хотелската стая, в която 31-годишният изпълнител е бил отседнал в Буенос Айрес, е открита и „импровизирана алуминиева тръба“.
Резултатите от аутопсията показват, че по време на падането е бил сам и че е „имал епизод на пристрастяване към нарк
Четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Дж. Пол Гети“, Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г, съобщават от Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН).
От екипа отбелязват, че българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата.
„Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започна още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на Музей „Дж. Пол Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция на музея, пристигнаха на посещение в Националния археологически институт с музей (НАИМ при БАН). При предварителния разговор те представи
Те посочват примери за драстично намаляване на бюджета за култура, особено за изпълнения на живо, закони или правителствени инициативи, ограничаващи свободата на изразяване и "натиск" от страна на крайната десница срещу изпълнението на определени произведения.
"Свидетели сме на тревожно разпространение на автоцензурата, на страх и депресията сред артистите и институциите. (...) Застрашено е самото съществуване на европейската култура, в цялото й многообразие", пишат те.